Praca żurawia budowlanego przy wietrze? Jak zabezpieczyć dźwig?

Często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi pracy żurawia budowlanego przy niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak silny wiatr czy słaba widoczność. Bywa również, że napotykamy zdziwienie ludzi, którzy widzą na placu budowy ruszające się z wiatrem ramię żurawia. Chcielibyśmy dzisiaj odrobinę przybliżyć Państwu temat pt. praca żurawi i dźwigów w niesprzyjającej pogodzie i sposób zabezpieczenia maszyny na wypadek wichury.

Przepisy BHP

Przepisy BHP jasno i wyraźnie określają zasady pracy dźwigu przy złej pogodzie. Praca żurawia przy złej widoczności jest surowo zabroniona. Brak widoczności uniemożliwia prawidłowy przebieg prac, a także naraża na niebezpieczeństwo nie tylko pracowników miejsca realizacji prac, ale również inwestycję czy całą okolicę. Przy małej widoczności naprawdę nie trudno o błąd!

Żuraw budowlany może pracować normalnie przy sile wiatru nieprzekraczającej 5 stopni w skali Beauforta. Przy sile wiatru do 7 stopni (14 m/sek.) obciążenie musi zostać zmniejszone o 25%, przy 8 stopniach skali Beauforta żuraw musi zostać zakotwiczony, a obciążenie należy zmniejszyć o 50%. Jeżeli siła wiatru osiąga 9 stopni, czyli 20 metrów na sekundę, pracę należy przerwać, opuścić hak z jego obciążeniem, unieruchomić mechanizmy obrotowe, wyłączyć dopływ prądu i zejść z żurawia.

żurawie budowlane

Ruchome ramię żurawia podczas wiatru

W naszej branży bardzo ważne są prognozy pogodowe i bycie na bieżąco ze wszelkimi komunikatami o bardzo silnym wietrze czy wręcz porywistych wichurach. Żurawie budowlane są w stanie wytrzymać wiatry do 160 km na godzinę, jeżeli są oczywiście odpowiednio zabezpieczone i przygotowane do takich warunków atmosferycznych. Żuraw wieżowy musi być naprawdę bardzo solidnie osadzony na podłożu, być dobrze dociążony, hamulce zwolnione, a ramię dźwigu powinno być ustawione z wiatrem. Wbrew niektórym opiniom laików, ramię powinno w trakcie wichury obracać się zgodnie z kierunkiem wiatru i nie stawiać oporu. Pozostawienie zablokowanych hamulców może doprowadzić do przewrócenia żurawia, który będzie stawiać opór pędowi wiatru. Hak żurawia powinien być podniesiony bez żadnego obciążenia i przylegający możliwie jak najbliżej ramienia dźwigu.

Przeczytaj: Montaż żurawi wieżowych

Cały proces zabezpieczenia żurawi budowlanych jest doskonale znany każdemu operatorowi takich urządzeń. W tym artykule chcieliśmy jedynie zasygnalizować, że takie sytuacje, jak obracający się wysięgnik dźwigu w trakcie wichury to rzecz normalna, która nie powinna powodować lęku, wręcz przeciwnie. Nie trzeba się obawiać, że taka maszyna się przewróci. Maszyna z zaciągniętym hamulcem, której wysięgnik nie będzie się ustawiać zgodnie z kierunkiem wiatru, będzie natomiast stanowić zagrożenie.

Bezpieczne usługi dźwigowe

Przypominamy, że nasza firma oferuje mobilne żurawie wieżowe, a także dźwigi i żurawie samojezdne, które zapewniamy naszym klientom wraz z obsługą operatorów, którzy doskonale znają przepisy BHP dotyczące pracy na dźwigach i żurawiach budowlanych. Tam, gdzie pracujemy, zawsze dbamy o najwyższy poziom bezpieczeństwa i odpowiednie zabezpieczenie naszych maszyn na placu realizacji usług dźwigowych.

W razie pytań o dźwigi czy bardziej szczegółowe informacje dotyczące sposobu zabezpieczania żurawi budowlanych na wypadek wiatru – zachęcamy do kontaktu z naszymi fachowcami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania.

wynajem dźwigów