Operatorzy dźwigów i żurawi muszą posiadać szereg umiejętności, a także ich potwierdzenie w postaci uprawnień. Jednak to nie wszystko, ponieważ niezbędne są także odpowiednie cechy osobowości, które zapewnią wysoki poziom wykonywanych usług, klientowi zagwarantują zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa, a firmie oferującej wynajem dźwigów z obsługą operatorską zapewnią spokój i pewność, że usługi dźwigowe zostaną zrealizowane bez zastrzeżeń. Jakie to cechy i czy każdy operator musi posiadać każdą z nich?

Ideały nie istnieją, nie istnieją również doskonali operatorzy. Ciężko znaleźć takiego, który posiadałby wszystkie cechy osobowości, wysokie kwalifikacje, odpowiednie doświadczenie oraz niezbędne uprawnienia. Najważniejsze, by wraz z uprawnieniami i umiejętnościami, dźwigowy posiadał najbardziej podstawowe cechy osobowościowe, takie jak chociażby sumienność i dokładność. Precyzyjne wykonywanie pracy jest bardzo ważne, ponieważ z dużymi ciężarami i dużymi wysokościami nie ma żartów – każdy, nawet najdrobniejszy błąd może doprowadzić do tragedii. Jeżeli dźwigowy nie jest dokładny w wykonywaniu swoich obowiązków, usługi dźwigowe mogą nie tylko nie być należycie wykonane, ale również mogą wiązać się z dużym zagrożeniem, a nawet mogą zakończyć się katastrofą.

Umiejętność pracy w zespole i otwartość na współpracę z klientem to kolejne podstawy niezbędne w pracy operatora dźwigów. Osoba, która ma realizować wynajem dźwigów i usługi dźwigami w różnych środowiskach pracy, musi potrafić pracować zespołowo. Przeważnie dźwigi i żurawie pracują na placach budowlanych, gdzie operator współpracuje z innymi pracownikami, np. przy przenoszeniu dużych ciężarów, gdzie dobra komunikacja jest podstawą. Bez umiejętności uwzględniania uwag czy oczekiwań klienta również ciężko wykonywać pracę dobrze i z pozytywnym efektem. Bywa, że na placu budowy czy w miejscu, gdzie dźwigi samojezdne i żurawie samochodowe wykonują swoją pracę, uwzględnienie porady, wskazówki czy informacji dostarczonej przez zleceniodawcę, ułatwi pracę i pomoże szybciej ukończyć zlecenie.

Odpowiedzialność i dbałość o bezpieczeństwo to cechy dźwigowego, które z całą pewnością stanowią podstawę w charakterystyce dobrego operatora urządzeń dźwigowych i podnośnikowych. Brak poczucia odpowiedzialności może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli osoba, która chce być operatorem dźwigów i żurawi nie jest gotowa wziąć na swoje barki odpowiedzialności za przebieg usług dźwigowych, nie dba o bezpieczeństwo, nie stara się ograniczać ryzyka – z całą pewnością nie nadaje się na dźwigowego, którego praca wymaga bycia odpowiedzialnym.

W naszej firmie wynajem dźwigów realizują operatorzy, którzy posiadają zdecydowaną większość podstawowych cech osobowościowych wymaganych u dźwigowych. Nasi klienci bardzo chwalą poziom współpracy z naszymi pracownikami uważając, że jest to jedna z najmocniejszych stron naszej firmy. Zatrudniając nowych operatorów bacznie zwracamy uwagę, czy można w nich odnaleźć cechy, których wymagamy od naszych pracowników. Można więc mieć pewność, że nawiązując z nami współpracę, stawia się na znakomitych operatorów z dużym doświadczeniem i odpowiednią osobowością.

dźwigi