Zapewne zgodzą się Państwo z opinią, że dla przeciętnego Kowalskiego dźwig budowlany, żuraw wieżowy, dźwig samojezdny, żuraw samochodowy to jedno i to samo – po prostu dźwig. Wiele osób zastanawia się czy dźwigi i żurawie to nazwy zamienne czy może oznaczają coś zupełnie innego. Dziś chcielibyśmy przedstawić bliżej dźwigi, żurawie czyli maszyny realizujące usługi dźwigowe.

Żurawie budowlane nazywane są potocznie dźwigami, a więc mówiąc o dźwigu czy żurawiu stosowanym w budownictwie, mówi się tak naprawdę o tym samym. Można jednak spotkać różne rodzaje dźwigów, które dostępne są w firmach oferujących wynajem dźwigów i żurawi czy usługi dźwigami.

Dwa podstawowe rodzaje dźwigów stosowanych w branży to dźwigi ruchome, czyli żurawie samojezdne i samochodowe oraz żurawie wieżowe, które z reguły są nieruchome, aczkolwiek wyjątek stanowią mobilne żurawie wieżowe.

Żurawie samojezdne i samochodowe to nic innego jak dźwigi osadzone na podwoziu kołowym, które umożliwia poruszanie się urządzenia. Dojazd maszyną na miejsce budowy nie jest żadnym problemem, w dowolnym momencie można dźwig przestawić, przesunąć, podjechać bliżej, zmienić jego położenie. Mobilność zwiększa uniwersalność, a przez to również pakiet usług, do których żuraw samochodowy może zostać wykorzystany.

żurawie samojezdne

Dźwigi wieżowe zwykle można zobaczyć na placach budowy, na których wznoszone są gigantyczne budynki. W Warszawie żurawie budowlane zobaczyć można wszędzie tam, gdzie buduje się apartamentowce, biurowce czy inne wysokie budynki, przy których pomoc wysokiego dźwigu o dużym zasięgu ramienia jest niezbędna. Takie żurawie są nieruchome, zostają wbetonowane lub obciążone odpowiednim balastem, by zapewnić stabilizację. Oczywiste jest więc, że takiego urządzenia nie da się przesunąć, przestawić – ruch odbywa się na ramieniu dźwigu, a nie całą maszyną.

Mobilny żuraw wieżowy w Polsce, a nawet w całej Europie Wschodniej dostępny jest wyłącznie w naszej firmie. Dysponujemy modelem marki Spierings. Jest to żuraw wieżowy osadzony na kołowym podwoziu, dzięki czemu bez najmniejszego problemu może się przemieszczać i zapewniać uniwersalność, a także znacznie sprawniejsze przygotowanie do pracy niż tradycyjny dźwig wieżowy.

Dźwigi i wszystko, co się z nimi wiąże, to dla naszej firmy świat, który znamy od podszewki. Jeżeli mają Państwo choćby najmniejszy kłopot z doborem odpowiedniego dźwigu do zlecenia, które ma być wykonane, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą wybrać najlepsze dźwigi samochodowe czy żurawie samojezdne, dla których realizacja prac nie będzie stanowiła żadnych trudności. Wynajem dźwigów realizujemy już od wielu lat, dlatego mamy pewność, że sprostamy każdemu wyzwaniu i zapewnimy satysfakcjonującą współpracę i efekt, który zadowoli każdego klienta.