Czy każdy może wykonywać pracę operatora dźwigu?

Wielu małych chłopców marzy o tym, by w dorosłym życiu pracować jako dźwigowy, czyli operator dźwigu. Jednak tylko nielicznym udaje się spełnić marzenia i zostać operatorem urządzeń dźwigowych. Nie jest to praca dla każdego i choć wielu zachęcają warunki finansowe, to nie każdy nadaje się do pracy na wysokościach, pod presją i z dużą odpowiedzialnością na barkach.

Uprawnienia dla operatorów dźwigów

Usługi dźwigowe, czyli praca z dużymi maszynami i ogromnymi ciężarami do podnoszenia i przenoszenia wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. „Prawo jazdy” na żurawie budowlane i dźwigi można uzyskać po przejściu odpowiedniego szkolenia i zdaniu państwowego egzaminu, który składa się z teorii i praktyki.

W Polsce istnieją trzy typy uprawnień: 2D, IŻ i 2Ż. Pierwsze dotyczy obsługi dźwigów budowlanych przenoszących elementy na niewielkie wysokości. IŻ to uprawnienia dla operatora żurawia wieżowego,  a 2Ż to uprawnienia na żurawie wieżowe, które mogą poruszać się na szynach. By otrzymać uprawnienia trzeba zdać egzamin, który nie jest prosty. Trzeba opanować obszerną ilość materiału, a duża selekcja sprawia, że egzamin zdają jedynie najlepsi kandydaci, którzy w przyszłości będą mogli realizować usługi dźwigowe i wynajem dźwigów.

Predyspozycje operatora dźwigu

Poza posiadaną wiedzą i umiejętnościami, niezwykle ważne są także predyspozycje osobowościowe dźwigowego. Operator dźwigu musi być całkowicie pozbawiony lęku wysokości. Praca przeważnie odbywa się z poziomu kabiny, która znajduje się wysoko nad ziemią. Nie każdy model żurawia wyposażony jest w windę, w wielu przypadkach, by dostać się do kabiny żurawia trzeba wspiąć się po drabinie na odpowiednią wysokość. Z pokładu kabiny żurawi widzi się wszystko dookoła, również to, co znajduje się wiele metrów pod nią. Naturalnym zjawiskiem przy pracy z żurawiami wieżowymi są przechyły – bujanie czuć na każdym dźwigu. Tu potrzebna jest odporność psychiczna, by przechyły sięgające nawet kilku metrów, spowodowane nadmiernym obciążeniem haka lub wiatrem, nie doprowadziły do ataku paniki.

dźwigi

Praca z dźwigami i żurawiami budowlanymi wymaga od operatora dużej odpowiedzialności i dokładności. Osoby, które mają problemy z poczuciem odpowiedzialności i z precyzyjnym wykonywaniem zadań, nie mogą pracować z dźwigami i dużymi ciężarami. Każdy, nawet najmniejszy błąd, może bardzo wiele kosztować. Trzeba pamiętać, że żurawie wieżowe podnoszą naprawdę bardzo duży ładunek na dużą wysokość. Jeśli operator dźwigu pomyli się czy coś przeoczy, może się to zakończyć tragicznie.

Jeżeli ktoś marzy o pracy z dźwigami, ale ma obawy przed wysokością, lepszym wyborem będą małe żurawie samochodowe. Praca z żurawiami wieżowymi jest znacznie bardziej wymagająca, choć nie mniej odpowiedzialna. Trzeba być mocnym psychicznie w obu przypadkach i zawsze podchodzić odpowiedzialnie do wykonywanej pracy. Usługi dźwigowe to zadanie dla najlepszych specjalistów, którzy łączą nie tylko wiedzę i umiejętności, ale również predyspozycje osobowościowe.

Czytaj: Dźwigi i żurawie przy pracy w EC Siekierki

wynajem dźwigów Warszawa